آموزش مراقبت های پس از درمان - پروتز متحرک

معرفی درمان

دندانپزشک جهت جایگزینی دندان های از دست رفته اقدام به ساخت پروتز متحرک می نماید. سپس قالب بدست آمده از دهان بیمار را برای ساخت پروتز به لابراتور می فرستد. لابراتور پس از ساخت , پروتز را برای آزمایش و مراحل تکمیلی به دندانپزشک تحویل داده و دندانپزشک با توجه به شرایط بیمار , به لابراتور دستور مراحل بعد را می دهد. پروتز آماده شده در دهان بیمار قرار گرفته و آخرین تنظیمات اعمال می شود.

مراقبت ها و ملاحظات پس از درمان

1. حداقل دوبار در روز مسواک زده شود.
2. هنگام تمیز کردن پروتز ,مراقب افتادن آن از ارتفاع باشید.
3. با مسواک مخصوص دندان مصنوعی ,سطح داخلی و خارجی پروتز و با یک مسواک بسیار نرم لثه و مخاط داخلی دهان تمیز شود.
4. بعد از مسواک با تجویز پزشک ,با استفاده از دهان شویه مانند آب نمک ,سدیم فلوراید یا کلرهگزیدین دهان را ضد عفونی کنید.
5. قبل از خواب پروتز متحرک حتما برداشته شود.
6. هفته ای یک بار دندان مصنوعی را داخل یک محلول ضدعفونی کننده قرار دهید.
7. در صورت عدم استفاده ,پروتز در ظرف آب نمک قرار داده شود.
8. هنگام حمام کردن می توانید پروتز را داخل یک محلول تمیز کننده قرار دهید . محلول تمیز کننده را می توان با اضافه کردن یک قاشق چای خوری سرکه یا قرص مخصوص شستشوی پروتز به یک لیوان آب ولرم تهیه کرد.بعد از خارج کردن دندان مصنوعی از محلول تمیز کننده آن را به طور کامل با آب شستشو داده سپس آن را داخل دهان قرار دهید.
9. استفاده از پروتز متحرک به مدت طولانی سایش دندان ها,تحلیل استخوان و لثه ها و گاه لقی و پوسیدگی دندان های پایه را به دنبال دارد که نیازبه ترمیم و تعویض پیدا می کند.
10.از وسایل فلزی جهت تمیز کردن فضای خالی بین دندان ها استفاده نفرمایید.استفاده از خلال چوبی نیز می تواند موجب تحلیل لثه شود.
11. در پروتز پارسیل متحرک ,رعایت بهداشت دهان و دندان های باقی مانده الزامی است.
12. مراجعه مرتب بیمار به دندانپزشک و توجه به تذکرات وی توصیه می گردد.

عوارض احتمالی اقدامات لازم
زخم لثه,گونه و زبان از هر گونه دستکاری خودداری کرده و جهت اصلاح و تعمیر به کلینیک مراجعه کنید.
تنگ یا گشاد بودن پروتز از هر گونه دستکاری خودداری کرده و جهت اصلاح و تعمیر به کلینیک مراجعه کنید.
سایش دندان ها به مدت طولانی تحلیل استخوان و لثه ها , گاه لقی و پوسیدگی دندان های پایه را به دنبال دارد که نیاز به ترمیم و تعویض پروتز دارد.

درباره ما

کلینیک دندانپزشکی خورشید واقع در غرب تهران در سال 1389 در راستای ارائه خدمات علمی و صادقانه دندانپزشکی به شهروندان محترم تاسیس شد. در طی این سالها، بیشترین اهتمام مدیریت این مجموعه، همکاری با دندانپزشکان مجرب متخصص و عمومی در رشته های مختلف تخصصی دندانپزشکی بوده است. شاید به جرات بتوان گفت که کاملترین تیم تخصصی دندانپزشکی در غرب و حتی در کل تهران در کلینیک ما به دور هم جمع شده و مشغول ارائه خدمات هستند. همکاری با بیمه های گوناگون، در راستای کمک به شهروندان عزیز و کاهش هزینه های درمان صورت گرفته است. تمام تلاش تیم ما، اعم از مدیریت، دندانپزشکان و پرسنل، انجام درمانهای علمی و با کیفیت و در نهایت رضایتمندی مراجعین عزیز میباشد. باشد که با دعای خیر این عزیزان در پیشگاه  پروردگار، سربلند باشیم.

تماس با ما

تهران – بزرگراه حکیم غرب – بعد از اشرفی اصفهانی – خیابان پیامبر مرکزی کوچه مطهری دست چپ حاشیه اتوبان پلاک 233

شنبه تا چهارشنبه: 20-8 و پنجشنبه ها 13-8

info@khorshiddental.ir