آموزش مراقبت های پس از درمان - پروتز ثابت

معرفی درمان

برای جایگزینی دندانهای ازدست رفته و یا تقویت تاج دندان های ضعیف از پروتز ثابت استفاده می شود. پروتز ثابت نمایی همانند دندان های طبیعی دارد که می تواند یک یا چند واحدی باشد. زمانی که یک یا چند دندان است رفته باشد از پل یا بریج استفاده می کنند. بطوریکه برای استقرار آن، وجود حداقل 2 پایه سالم و مستحم در طرفین آن ضروری است. دندان های طرفین ناحیه بی دندانی نقش پایه ها را به عهده دارد و قسمت میانی(پل) هم نقش دندان های جایگزین شده را بعهده می گیرد. برای دندان هایی که قسمت زیادی از نسج خود را از دست داده اند و در برابر فشار ضعیف هستند نیز پایه ای در ریشه دندان ایجاد می شودکه به آن پست و کور می گویند، که بعد از قرارگیری این پایه، روی دندان قالبگیری شده، روکش روی آن قرار می گیرد.

مراقبت ها و ملاحظات پس از درمان

1. توصیه می شود 24 ساعت اولیه بعد از چسباندن روکش یا بریج ترجیحاً فشار جویدن روی آن ناحیه نباشد.
2. در روزهای اولیه بعد از چسباندن روکش در صورتیکه در ناحیه پروتز شده احساس بلندی می کنید برای اصلاح پروتز حتما به پزشک مراجعه نمایید.
3. حداقل 2 بار در روز مسواک زده شود. بهداشت دهان پروتز شده بسیار مهم است.
4. هنگام مسواک زدن و نخ کشیدن دندان ها، ناحیه پروتز شده با دقت بیشتر و با نخ مخصوص زیر بریج(سوپرفلاس) تمیز شود تا از پوسیدگی و بوی بد دهان جلوگیری شود.
5. ترجیحا در محله ی چسباندن اولیه، در صورتیکه پروتز با چسباندن موقت چسبانده شده است باید بعد از یک هفته برای چکاپ و معاینه پزشک جهت چسباندن دائم پروتز مراجعه شود.
6. رعایت مسائل بهداشتی، مراجعات مرتب به دندانپزشک و توجه به تذکرات وی توصیه می گردد.
7. به صورت عمده روکش ها از فریم فلزی و چینی(پرسلن) روی آن تشکیل شده است که در سطح داخل دهان نمای فلز دیده شود.
8. جنس روکش ها از فلز متصل به چینی- تمام چینی – زیرکونیا و … متفاوت می باشد که با نظر دندانپزشک و بیمار قابل انجام می باشد.

عوارض احتمالی اقدامات لازم
بلندی سطح پروتز نسبت به دندان های مجاور از هرگونه دستکاری خودداری کرده و جهت اصلاح و تنظیم به کلینیک مراجعه کنید.
درآمدن پروتز(در مرحله چسب موقت) از هر گونه دستکاری خودداری کرده و جهت چسباندن مجدد(دائم) به کلینیک مراجعه کنید.
پیچیدن چینی روی پروتز برای بررسی بیشتر به کلینیک مراجعه شود.

درباره ما

کلینیک دندانپزشکی خورشید واقع در غرب تهران در سال 1389 در راستای ارائه خدمات علمی و صادقانه دندانپزشکی به شهروندان محترم تاسیس شد. در طی این سالها، بیشترین اهتمام مدیریت این مجموعه، همکاری با دندانپزشکان مجرب متخصص و عمومی در رشته های مختلف تخصصی دندانپزشکی بوده است. شاید به جرات بتوان گفت که کاملترین تیم تخصصی دندانپزشکی در غرب و حتی در کل تهران در کلینیک ما به دور هم جمع شده و مشغول ارائه خدمات هستند. همکاری با بیمه های گوناگون، در راستای کمک به شهروندان عزیز و کاهش هزینه های درمان صورت گرفته است. تمام تلاش تیم ما، اعم از مدیریت، دندانپزشکان و پرسنل، انجام درمانهای علمی و با کیفیت و در نهایت رضایتمندی مراجعین عزیز میباشد. باشد که با دعای خیر این عزیزان در پیشگاه  پروردگار، سربلند باشیم.

تماس با ما

تهران – بزرگراه حکیم غرب – بعد از اشرفی اصفهانی – خیابان پیامبر مرکزی کوچه مطهری دست چپ حاشیه اتوبان پلاک 233

شنبه تا چهارشنبه: 20-8 و پنجشنبه ها 13-8

info@khorshiddental.ir